Szénanátha betegség

Szénanátha betegség: Az immunrendszerünk néha túl jól, túl érzékenyen végzi szervezetünk védelmét. Ennek következtében az ártalmatlan anyagokat is kiszűr, védekezik ellene. Ebből alakulhat ki allergia, szénanátha.

Szénanátha betegség kialakulása

A szénanátha kiváltója leggyakrabban a szénából szálló virágpor, a pollen. Ez érintkezik az orral, szemmel, vagy a hörgők nyálkahártyájával és felszabadítja a hisztamint. Ez a hormon kitágítja a véredényeket, megduzzadnak a szövetek. Így a nyálkahártya begyullad és a hörgők összeszűkülnek.

szénanátha
szénanátha

Szénanátha betegség tünetei:

Kellemetlen dolgokat produkáló tünetei vannak. A nyálkahártya megduzzad, viszket. Az orr eldugul, sokat tüsszögünk. Igen felerősödő nátha tünetek jelentkeznek. A szem is viszket, vörös lesz és könnyezik. Asztmatikus ziháló köhögés. Fejfájás, láz, nincs étvágy, fáradtak leszünk és levertek. Nem tudunk nyugodtan aludni.

Szénanátha betegség kezelése:

Általában antihisztaminnal kezelik, ami megszünteti a hisztamin hatását. Ha ez kevés, akkor orrspray-t is kell alkalmazni mellé.Ha észleljük magunkon ezeket a tüneteket, akkor forduljunk orvoshoz. Ha már tudjuk, hogy pollenérzékenyek vagyunk, akkor még tavasz előtt menjünk megelőző kezelésre, mely évente ismétlendő.

Amennyire lehetséges kevesebbet tartózkodjunk a szabadban, mikor az allergiánkat kiváltó növények virágzanak. Mivel a szénanáthát a széllel szállt virágpor váltja ki, ami ráadásul három különböző fajta, ezért figyeljünk virágzásukra. Tavaszi: tölgy, szil, juhar, éger, nyírfák virágzása. Nyári: füvek, gyomok pora. Őszi: gyomok pora.