Méhnyakgyulladás betegség

Méhnyakgyulladás betegség: A méh (uterus) ivarérett korban hét-kilenc centiméter hosszú, öt centiméter széles, három centiméter vastag, körte alakú, izmos falú szerv. Belülről vastag, mirigyes hám fedi. Felső, széles része a méhtest (corpus uteri), a méhszájjal a hüvelybe nyíló alsó, keskenyebb harmada a méhnyak (cervix uteri). A méhnyak alsó, hüvelybe nyúló része a portio vaginalis uteri. Az alsó csúcsán található kis nyílás a külső méhszáj.

Nem szült nőknél a külső méhszáj egy-két milliméter átmérőjű kerek nyílást, a szült nő méhszája haránt irányú rést alkot. Míg a hüvelyben számtalan kórokozó található, a jól záródó méhszáj rendszerint védi a méhnyakat és a méh üregét a kórokozók behatolása ellen. Fertőzés esetén méhnyakgyulladás (cervicitis) léphet fel.

Méhnyakgyulladás betegség kialakulása

Az egészséges hüvelyváladék enyhén lúgos kémhatása megakadályozza a kórokozók elszaporodását és a fertőzés tovaterjedését a méh felé. Ha a hüvelyváladék kémhatása megváltozik, a kórokozók elleni védelem megszűnik. A végbél felől és a szexuális aktus során a hüvelybe jutó kórokozók (pél¬űdául a Coli-, a Gonococcus-, a Streptococcus- vagy a Staphylococcus-baktériumok) akadálytalanul elszaporodhatnak. Az így keletkező gyulladás tovaterjedhet a méhszáj, a méhnyak, a méh ürege és a petevezetők felé.

A hüvelyváladék állagának változását és a kóros folyást sok esetben valamilyen méhszájseb, repedés, hegesedés, polip, daganat, a méhszáj torzulása vagy a méhnyálkahártya kiboltosulása okozza. Elvétve előfordul, hogy a kórokozó valamilyen nőgyógyászati beavatkozás — vizsgálat, méhkaparás, szülés — kapcsán hatol be a méhbe.

méhnyakgyulladás
méhnyakgyulladás

Méhnyakgyulladás betegség tünetei:

Zavaros, gennyes folyás, fájdalom, láz, hidegrázás, általános gyengeség,

Méhnyakgyulladás betegség kezelése:

A kezelés során a gyulladást fenntartó anatómiai elváltozás megszüntetése az elsőd leges teendő. A méhszáj deformitása, hegesedése, daganatos elváltozása műtéti úton szüntethető meg. A méhnyálkahártya kikúszása edzőszeres ecseteléssel akadályozható meg. A gyulladt nyálkahártya hőkezeléssel, fagyasztással, koagulációval gyógyítható. Gyulladás esetén kiegészítő, antibiogram alapján kiválasztott antibiotikus terápia is javasolt. A gyulladásos tünetek gyógynövénykivonatokat tartalmazó, jó hatású ülőfürdőkkel, hüvelyöblítő szerekkel enyhíthetők.