Jódhiányos strúma betegség

A hormontermeléshez a pajzsmirigynek jódra van szüksége. Ha táplálékunk jódtartalma túl alacsony, pajzsmirigyünk megnagyobbodik, hogy a jódhiány ellenére elegendő hormont tudjon termelni. Ilyenkor jódhiányos strúma alakul ki.

Jódhiányos strúma betegség kialakulása

Az ok lehet az ivóvíz túl alacsony jódtartalma, de előfordul a pajzsmirigy hormontermelésének veleszületett zavara is.

Jódhiányos strúma
Jódhiányos strúma

Jódhiányos strúma betegség tünetei:

A pajzsmirigy megnagyobbodik.

Jódhiányos strúma betegség kezelése:

A strúmát többnyire gyógyszeresen kezelik: pajzsmirigy hormonpótlást alkal¬maznak tablettában. Ha a kezelést idejében megkezdik, akkor van rá esély, hogy a megnagyobbodott pajzsmirigy visszafejlődik. Nagyméretű strúma esetén olykor műtétre van szükség, pl. akkor, ha a pajzsmirigy annyira megnagyobbodott, hogy más szerveket nyom, pl. a légcsövet.

A jódhiányos strúma nem kezelhető orvos közreműködése nélkül. A pajzsmirigy hormontermelésének ellenőrzésére többször vérvétel szükséges. És további vizsgálatokkal kizárják más betegségek lehetőségét. A megbetegedés többnyire lassú lefolyású, a pajzsmirigy fokozatosan nő. Ezzel egy időben, lépésről-lépésre más tünetek is jelentkeznek, pl. fáradtság, levertség, vérszegénység, feltűnő sápadtság, hidegérzékenység, nőknél menstruációs zavarok és duzzadt szemhéjak. Az idejében kezelt strúma nem veszélyes. Ellenkező esetben kellemetlen nyaki nyomásérzettel jár, és légszomjhoz is vezethet.