Gyomorhurut betegség

Gyomorhurut betegség kialakulása, tünetei, kezelése

A gastritis a gyomornyálkahártya vérbősége, megduzzadása, redőzöttségének növekedése, izomzatának görcsös összehúzódása. A gyomorsav esetleges túltengése időnként erős savas böfögést okozhat. A heveny gyomorhurut (gyomorrontás) többnyire váratlanul jelentkezik, és erős rosszulléttel kezdődik. Ilyenkor az étel, ital fogyasztása hányást és rekesztáji égető fájdalmat okozhat.

Gyomorhurut betegség kialakulása

A gyomornyálkahártya izgalmának számos kiváltó oka lehet. Gyakran stressz vagy pszichés terhelés áll a háttérben. Okozhatják bizonyos gyógyszerek, főként az acetil-szalicilsav tartalmú fájdalomcsillapítók (például az Aszpirin). A dohányzás károsítja a gyomor nyálkahártyáját. Erős dohányosoknál jelentősen megnövekszik a gastritis kialakulásának veszélye. Az alkohol és az erős, csípős fűszerek nagy mennyiségű fogyasztása is előidézhet –többnyire szerencsére gyors lefolyású- gyomorhurutot. A betegség kialakulásában szerepet játszhatnak az ételek szennyeződésével a gyomorba került baktériumok is. A gyümölcsön, zöldségen maradt növény védőszerek szintén erősen ingerelhetik a gyomor nyálkahártyáját.

A krónikus gyomorhurut gyakran nem jár fájdalommal, betegségérzettel. Így a betegségre gyakran csak véletlenül, valamilyen általános orvosi vizsgálat során derül fény. Panasz lehet az étvágytalanság, a nyomás- és teltségérzés, különösen bőséges étkezés után. A krónikus gyomorhurut a gyomor nyálkahártyaszövetének vizsgálata alapján állapítható meg egyértelműen. A krónikus gyomorhurut többnyire a természetes öregedési folyamat következménye, ezért elsősorban idős embereknél gyakori.

Gyomorhurut
gyomorhurut

Gyomorhurut betegség tünetei:

Többnyire hírtelen fellépő általános rosszullét, hányás, gyomortáji fájdalom.

Gyomorhurut betegség kezelése:

A heveny gyomorhurut kellemetlen, mégsem igényel különleges kezelést. 1-2 napos koplalás hatására gyomrunk általában rendbe jön. Hányás után néhány óráig koplaljunk. Csak azután „teszteljük meg” gyomrunkat egy csésze híg, keserű teával. A szilárd ételekkel lehetőleg várjunk másnapig. Ha nem bírjuk az éhséget, legfeljebb kétszersültet vagy zabkását fogyasszunk. A dohányzás szigorúan tilos. Ha a gyomorhurut néhány nap elteltével sem múlik, kérjük ki az orvos tanácsát. Ha a gastritis külföldi utazásunk során jelentkezik, szintén feltétlenül forduljunk orvoshoz. Gyermekek ismételt tartós hányása esetén szintén orvosi beavatkozás szükséges. Hogyan előzhető meg a gyomorhurut?

– Forró ételt, jéghideg italt elővigyázatosan fogyasszunk.
– Az ételt alaposan rágjuk meg.
– A gyümölcsöt fogyasztás előtt mossuk meg.
– Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást, a dohányzást és az erős fűszerek használatát.
– Ha déli országba utazunk, ne igyunk csapvizet.