Ferde nyak betegség

Ferde nyak betegség: Kóros kényszertartással járó állapot. A fej egy oldalra dől, az arc pedig ellenkezőre tekint. Két csoportra osztható a betegség a veleszületett ferde nyak és a szerzett ferde nyak betegségre.

Ferde nyak betegség kialakulása

Születés közben fellépő sérüléskor alakul ki a leggyakrabban. A fej biccentő izmának izomrostjai beszakadnak. Az izomzat kötőszövetesen átalakul, merev, rigid, zsugorodott izom jön létre. A nyak ferdeségét a nyakcsigolyák összecsontosodása is okozhatja.

Ferde nyak
ferde nyak

Ferde nyak betegség tünetei:

Nyaki fájdalom, izomfeszülés a nyakban, kötött izmok a nyakban, oldalra dőlt nyak.

Ferde nyak betegség kezelése:

Ha a zsugorodás még nem végleges, akkor megfelelő kezeléssel rendbe hozható ez az állapot. Az izomrendszeri elváltozásokon alapuló, időben felismert és kezelt ferde nyak gyógyulási esélye jó. A nyakizomzat görcsös megbetegedése, fájdalma esetén feltétlenül forduljunk orvoshoz! A kórkép ismerete alapján a kezelőorvos speciális gyógytornát, fizioterápiát javasol. Bizonyos esetekben műtéti beavatkozás válik szükségessé. A legjobb, ha a gyakorlatokat szakember felügyelete mellett végzik. Ezek a nyújtó gyakorlatok meggátolják a nyakizom zsugorodását. Ha a babát úgy fektetik, hogy az ingerek rákényszerítsék a fejmozgásra az is segíti az izom nyúlását. Az esetek 90%-ban a torna segítségével meggyógyul a baba, ha ez mégsem következne be, akkor műtéti eljárásra kerül sor.