Nátha betegség

Nátha betegség: Más néven megfázásnak nevezzük. Összefoglaló név, melyet a légutak vírus által létrejött betegségeinek megnevezésére használunk.

Nátha betegség kialakulása

A kórokozók általában cseppfertőzés útján terjednek beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján. Belélegezzük őket, de kézfogáskor is fertőződhetünk. Évente átlagosan négy-öt alkalommal leszünk náthásak anélkül, hogy védetté válnánk a betegséggel szemben.

nátha
nátha

Nátha betegség tünetei:

Köhögés, gyakori orrfújás, kötőhártya-gyulladás, torokfájás, fejfájás, végtagfájdalom, levertség, láz.

Nátha betegség kezelése:

Miután a náthát a legtöbb esetben vírusok okozzák, a betegség maga nem kezelhető. Csupán a tüneteket csökkenthetjük. A bőséges folyadékfogyasztás megnyugtatja a nyálkahártyát és megindítja a váladékozást. A hideg konyhasóoldat különösen jó hatású. Hasznos lehet különböző illóolajok inhalálása, belélegzése is. Ezenkívül nagy számban léteznek nátha elleni szerek, gyógyszerek is, amelyek legtöbbje recept nélkül kapható a patikákban is.


Antibiotikumok szedése nátha esetén értelmetlen, hiszen ezek hatásta¬lanok a vírusokkal szemben.


Ha néhány napig ágyban maradunk, főleg, ha lázunk is van, meggyorsítjuk a gyógyulást és elkerüljük a szövődményeket. A forró lábfürdő csodát tehet.
A nátha legtöbbször nem veszélyes betegség, általában egy hét alatt elmúlik.
Súlyosabb esetben, legyengült vagy idős betegeknél azonban szövődmények — bronchitis, tüdőgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás, illetve középfülgyulladás — léphetnek fel.


Minden — különösen az alsó légutak (a tüdő és a hörgők) lázzal járó fertőző megbetegedése orvosi kivizsgálást igényel.