Korai burokrepedés betegség

Korai burokrepedés betegség:

-Ha a burok a fájások megindulása előtt reped meg, idő előtti burokrepedésről,

-ha a fájások megindulása után, de a méhszáj eltűnése előtt reped meg, korai burokrepedésről,

-ha a méhszáj eltűnése után reped meg, késői burokrepedésről beszélünk.

Korai burokrepedés betegség kialakulása

A magzatot védő burok normális esetben csak a fájások során reped meg. A szülési fájások alatt a magzatvízzel telt magzatburok első része benyomul a szülőútba. Az előnyomuló magzatburok segíti a nyakcsatorna tágulását. Amikor a magzat legmélyebben elhelyezkedő része — az úgynevezett elöl fekvő rész — annyira benyomul a szülőcsatornába, hogy körkörösen nekifekszik az alsó méhszakasz falának, a magzatvíz két részre oszlik.

Az érintkezési gyűrű alatt, az elöl fekvő rész előtti kisebb mennyiségű rész az elővíz vagy fejvíz. Az érintkezési gyűrű feletti rész az utóvíz. A szülési fájások alatt a méhen belüli nyomás emelkedik, fájásszünetben csökken. Fájás alatt az elővízet tartalmazó buroksapka megfeszül. Normális esetben a méhszáj eltűnései idején ez a buroksapka megreped. A hüvelyen át kisebb-nagyobb mennyiségű folyadék távozik.

Ezután a szülés folyamata alatt állandóan szivárog a magzatvíz a hüvelyből. A rendellenes időben történő burokrepedés valamilyen terhességi, magzati vagy szülési szövődmény kialakulásához vezethet. A korai burokrepedés rendszerint valamilyen szülészeti szövődmény miatt, például az anya és a magzat közti téraránytalanság miatt jön létre.

Az anya sérülése, hasának, medencéjének ütődése, zúzódása is korai burokrepedéshez vezethet. Előfordulhat az is, hogy a korai burokrepedés hátterében semmilyen kóros elváltozás nem áll, és a szülés teljesen zavarmentesen zajlik.

Korai burokrepedés
Korai burokrepedés

Korai burokrepedés betegség tünetei:

Magzatvíz távozik a szülés előtt, a magzatvíz eltávozását követően huszonnégy órán belül fájások kezdődnek.

Korai burokrepedés betegség kezelése:

Korai burokrepedés esetén a szülés rendszerint huszonnégy órán belül megindul. A terhes anyát mielőbb kórházba kell szállítatni. Ha a burok a harminckettedik terhességi hét előtt reped meg, ha a magzat egészséges, a koraszülés elkerülése érdekében fájáscsökkentő infúziós kezelést indítanak. Az anya kórházi felügyeletre szorul.

A harminckettedik terhességi hét után, ha a magzat normálisan fejlett, a megindult szülést engedik befejeződni. A terhesség alatt az anya óvakodjon a fizikai megterhelésektől, kímélje magát. Ha a terhesség bármelyik szakaszában magzatvíz távozását észleljük, mielőbb szülész-nőgyógyász szakorvoshoz kell fordulni. A terhes anyát le kell fektetni.

A fertőzések elkerülése érdekében lehetőleg tiszta, fertőtlenített lepedőt terítsünk alá. Hanyatt fekvő helyzetben medencéjét kissé emeljük meg, lábát, derekát polcoljuk fel. A szállítás fekve, kíméletesen, rázkódásmentesen történjék. Fenyegető koraszülés esetén speciális — „koraszülő” — intézetbe, normális szülési idő körül a szülészeti osztályra kell juttatni az anyát. Rendellenes időben történt burokrepedés esetén, ha a magzat még nem kellően fejlett, a koraszülés elkerülése érdekében a terhesség minél további fenntartása a feladat.

A terhes anya — rendszerint kórházi körülmények között — fájáscsökkentő infúziós kezelést kap. Folyamatosan figyelik a magzat mozgásait, szívhangjait, szívműködését. Fejlettségét ultrahangos vizsgálattal állapítják meg. A harminchetedik terhességi hét után a magzat rendszerint már olyan fejlett, hogy a megindult szülési folyamat befejeződhet, és egészséges újszülött jön a világra.