Folyás betegség

Mi a folyás? A hüvelyt a hüvelynyálkahártya átlátszó, híg váladéka tartja nedvesen. A váladék mennyisége változó. Tüszőrepedéskor, terhesség idején és nemi izgalom hatására természetes módon nagyobb mennyiségű váladék termelődik. A külvilág felé nyitott hüvelybe könnyen bejuthatnak a baktériumok, a gombák és az egyéb mikroorgazmusok. A hüvelyváladék tejsavbaktériumai gátolják a bejutott mikroorgazmusok szaporodását. Ha ennek ellenére mégis kialakul a fertőzés, a kórokozók leküzdése érdekében fokozódik a váladékképződés. A váladék összetétele, színe, szaga és mennyisége a megbetegedéstől függően különböző.

Folyás betegség kialakulása

A folyás minden esetben a hüvelyflóra zavara, a nyálkahártya irritációja. Gyakori kiváltó oka a külső szeméremtest hiányos higiénéje, vagy éppen ellenkezőleg, a vízzel vagy fertőtlenítő oldattal történő fölösleges hüvelyöblítés. Hüvelyi fertőzést –és következményes folyást- okozhatnak a szexuális úton terjedő baktériumok és egyéb kórokozók is. Ezért a partnert is meg kell vizsgálni, és szükség esetén őt is kezelni kell. Folyással járó gyulladást idézhet elő a felfázás és a menstruáció alatti hiányos tisztálkodás is. Felhelyezett idegentest, például a fogamzásgátló pesszárium is okozhat irritációs folyást. Az erre érzékenyek ezt a fogamzásgátló eszközt ne használják.

Kóros esetekben a méhnyak nyálkahártyája túlnő a külső méhszájon és folyás alapja lehet. A fentieken kívül folyást okozhat a hüvely vagy a méh rosszindulatú megbetegedése is. Ezért minden kóros folyás esetén forduljunk orvoshoz. A fiatal lányoknál jelentkező fehéres folyás (fluor alba) a hüvely fokozott váladéktermelése. Oka rendszerint lelki természetű, hátterében erotikus vágy vagy konfliktus rejlik. A jelenség nem kóros, spontán múlik. Az újszülötteknél a 3. és 5. nap között jelentkező ártalmatlan folyás a születés utáni hírtelen hormon-szintváltozás (ösztrogén) jele.

Folyás
folyás

Folyás betegség tünetei:

Fokozódó váladéktermelés, változó színű, szagú váladék.

Folyás betegség kezelése:

A folyás fajtái: A vizsgáló orvos a folyás színéből és szagából következtethet a tünet okára és ettől függően dönt a kezelésről.
Véres: A hüvely fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége a változó korban csökken. A nyálkahártya irritációja égető érzést vagy viszketést és enyhén véres folyást okozhat, a közösülés esetenként fájdalmas lehet.
A véres folyás jelezhet petevezeték-gyulladást, méhsüllyedést vagy akár méhelőreesést is. A vetélést szintén véres folyás kíséri. Mivel tumor is állhat a háttérben, minden esetben keressük fel nőgyógyászunkat.

Sárga vagy sárgásfehér: Az égető érzéssel, viszketéssel és vizelési fájdalommal kísért sárga vagy sárgás-fehér erős folyás nemi betegségre utalhat.
Sárgásfehér, sárgászöld, világos barna: Az elszíneződött habos folyás és a vörös, irritált nyálkahártya a Trichomonas-baktérium biztos jele. Ha a fertőzés hólyaghuruttal társul, a közösülés különösen fájdalmas lehet.

Világos szürke: Erős, szürkés színű folyás esetén baktériumok telepedtek meg a hüvelyben. Oka lehet a férfi vagy a nő hiányos higiénéje.
Világoszöld: A terhes nőknél, cukorbetegeknél, illetve penicillin vagy antibiotikum-kúra után jelentkező enyhe, fehéres-zöldes folyás gombás fertőzésre utal.
Híg, áttetsző: A pesszárium vagy gumióvszer okozta allergia híg, áttetsző váladékozást idézhet elő. Ez voltaképpen nem folyás.